Prelegenci driving change together forum

Gość specjalny – Arsjad Rasjid, przewodniczący Indonezyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

KEY NOTE SPEECHElektromobilna rewolucja – dzieje się na naszych oczach.
Katarzyna Sobótka.

Dyrektor ds. elektromobilności, Claritas Investments
Ekspertka z bogatym doświadczeniem zawodowym, odpowiedzialna za realizację projektów w zakresie innowacyjności i elektromobilności, w tym m.in. za budowę infrastruktury do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na stacjach paliw w największym koncernie paliwowo-energetycznym w regionie CEE czy rozwój rynku elektromobilności w globalnym koncernie z branży elektroenergetycznej. Odpowiadała za realizację projektów badawczo-rozwojowych, wdrażanie innowacyjnych technologii w zakresie energetyki oraz rozwój rynku dla nowych technologii i tworzenia wytycznych. Ekspertka Komisji Europejskiej w zakresie ewaluacji projektów innowacyjnych w ramach programów ramowych. Obecnie realizuje projekt rozwoju infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych ze
strony funduszu private equity. Absolwentka Politechniki Warszawskiej, RES|The School for Renewable Energy Science na Islandii oraz Programu TOP 500 Innovators w Haas School of Business na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a także laureatka nagród międzynarodowych, w tym International Partnership for Hydrogen Economy, Niemieckiej Federalnej Fundacji Środowisko – DBU oraz Swedish Inistitute. Dwukrotnie uznana przez Forbes Woman w rankingu TOP25 Kobiet wartych
obserwowania na LinkedIn. Laureatka konkursu Energia Kobiet organizowanym przez Microsoft & DISE. Pasjonatka nowych technologii, w tym w szczególności samochodów elektrycznych.

Panel I – Ekosystem elektromobilności – globalne wyzwania geopolityczne. Szanse gospodarcze dla Polski i Europy.



Doktor inżynier, profesor honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W latach 1968–1989 działacz opozycji demokratycznej, w tym w latach 1982–1989 członek Komitetu Wykonawczego konspiracyjnej organizacji „Solidarność Walcząca”. Wykładowca w Studium Podyplomowym Inteligentne Sieci Elektroenergetyczne. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu telekomunikacji, informatyki przemysłowej oraz zagadnień politycznych i gospodarczych. Kilkakrotnie pełnił funkcję prezesa zarządu dużych spółek prawa handlowego,
w tym w roku 1998 prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Był przewodniczącym lub członkiem wielu rad nadzorczych, w tym Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., Tauron PE S.A., KGHM PM S.A., PSE S.A., PTE Generali S.A., Alior Bank S.A. oraz rad naukowych instytutów badawczych. Kierował lub uczestniczył w wielu poważnych polskich i międzynarodowych programach gospodarczych, szczególnie w dziedzinie elektroenergetyki. Obecnie członek zarządu spółki doradczej Global Investment Corp. oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Ekoenergetyka-Polska S.A.


Filip Urbaniak jest partnerem w DWF. Jest doświadczonym prawnikiem transakcyjnym doradzającym klientom w szerokim zakresie zagadnień prawnych. Specjalizuje się w krajowych i transgranicznych kwestiach korporacyjnych, inwestycyjnych i handlowych. Przed dołączeniem do DWF pracował przez ponad 18 lat w warszawskich biurach wiodących amerykańskich kancelarii prawnych. Jest wykwalifikowanym polskim radcą prawnym. Jako prawnik korporacyjny doradza klientom w transakcjach dotyczących publicznych ofert akcji, programów emisji obligacji oraz fuzji i przejęć. Doradzał również w kwestiach związanych z prawem papierów wartościowych, ładem korporacyjnym oraz aspektami prawnymi relacji inwestorskich. Doradza klientom z różnych gałęziach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa. Filip świadczy usługi i koordynuje pracę różnych działów na rzecz swoich klientów przemysłowych. W ostatnich latach aktywnie wspierał również klientów w transakcjach transgranicznych w Europie, USA, Australii, a w szczególności w Azji Południowo-Wschodniej.


W Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadzoruje Departament Odnawialnych Źródeł Energii oraz Departament Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej, a także Instytut Energetyki w Warszawie i Instytut Nafty i Gazu w Krakowie. Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji.

W Sejmie RP VIII kadencji pracował w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w ramach której przewodniczył Podkomisji stałej ds. polityki regionalnej, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W latach 2016-2020 był członkiem Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów.

W latach 2020-2021 inicjator procesu zawierania w Polsce porozumień sektorowych na rzecz rozwoju:

  1. morskiej energetyki wiatrowej,
  2. sektora biogazu i biometanu,
  3. sektora fotowoltaiki,
  4. gospodarki wodorowej,

których celem jest budowa nowych gałęzi gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu, w oparciu o local content (polski wkład) i tworzenie łańcuchów wartości, począwszy od badań i rozwoju technologii, przez wdrożenie i komercjalizację patentów, do ich powszechnego zastosowania w kraju i ekspansji na rynki zagraniczne. Inicjator powstania i współtwórca Polskiej Strategii Wodorowej oraz ekosystemu dolin wodorowych w Polsce.

Propagator rozwoju odnawialnych źródeł energii, energetyki rozproszonej, magazynów energii, w tym ESP, elektromobilności i gospodarki wodorowej oraz zwiększenia efektywności energetycznej w energetyce, transporcie, przemyśle i budownictwie. Współautor pilotażowego programu termomodernizacji budynków wielorodzinnych w województwie dolnośląskim.

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Odbył aplikację radcowską w OIRP w Wałbrzychu. Radca prawny. Prowadził własną kancelarię radcy prawnego. Pracował w departamencie prawnym spółki prawa handlowego notowanej na GPW. Samorządowiec – w latach 2006-2011 był zastępcą burmistrza miasta Świebodzice. Członek partii Prawo i Sprawiedliwość. W latach 1996-1997 członek partii Ruch Odbudowy Polski – członek zarządu okręgu wałbrzyskiego. W latach 1986-1990 uczestnik młodzieżowego ruchu oporu – Ruch Młodzieży Niezależnej, współpracownik Solidarności Walczącej.

KEY NOTE SPEECHWyzwania ESG z perspektywy branży EV.
Tomasz Wiśniewski.


Doktor nauk ekonomicznych, Przewodniczący Rady Nadzorczej GPW Benchmark S.A. oraz wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Wskaźników na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odpowiedzialny za realizację strategii ESG dla rynku kapitałowego. W 2009 roku odpowiadał za uruchomienie pierwszego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie w Europe Centralnej – RESPECT Index. W 2013 roku z jego inicjatywy GPW, jako ósma giełda na świecie przystąpiła do inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Sustainable Stock Exchanges. Natomiast w 2019 roku odpowiadał za wprowadzenie indeksu WIG-ESG – pierwszego benchmarku ESG dla krajowego funduszu inwestycyjnego. W ostatnim okresie koordynował publikację pierwszego na rynku polskim przewodnika ESG dla spółek: „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek notowanych na GPW” oraz Strategię ESG dla rynku kapitałowego. Od wielu lat związany z zagadnieniami ESG m.in. jako członek Platformy Zrównoważonych Finansów Ministerstwa Finansów oraz zespołu ds. zrównoważonego rozwoju i CSR Ministerstwa Funduszy i Polityk Regionalnej. Laureat nagrody specjalnej kapituły Kongresu Odpowiedzialnego Kapitału. Ponadto autor i współautor raportów, artykułów i opracowań naukowych na temat znaczenia zagadnień ESG na rynku kapitałowym, w tym jedynego na polskim rynku kapitałowym badania „Decyzje inwestycyjne a społeczna odpowiedzialność firm”.

Panel II – Wyzwania dla sektora transportu w Polsce.


Prawnik, wieloletni pracownik administracji państwowej. Był Pełnomocnikiem Rządu do spraw polityki klimatycznej, od 2013 do 2015 roku, pełnił funkcję Ministra Środowiska w latach 2011 – 2013, Wiceministra Gospodarki 2005 – 2011 (reprezentował Polskę podczas ponad 150 posiedzeń Rady Ministrów UE ds. Środowiska, Handlu, Konkurencyjności i Energii). Był Prezydentem, organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych 19 Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej – COP19 w Warszawie. Współprzewodniczył delegacji Unii Europejskiej podczas 17 Konferencji Konwencji Klimatycznej w Durbanie. Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, Prezes Instytutu Zielonej Gospodarki. Wiceprezes Rady Transport&Environment. Członek Rady Doradczej ds. Klimatu i Środowiska w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Członek Rad Nadzorczych InnoEnergy oraz Meva Energy.


Global Key Account Manager, Ekoenergetyka-Polska S.A.

Manager motoryzacji z blisko 30-letnim doświadczeniem, zajmował się zarówno zarządzaniem spółkami, sieciami dealerskimi oraz produkcją, a także rozwojem nowych rynków i segmentów biznesu. Pracował m.in. w Berlinie, Kuala Lumpur i Monachium dla wielu marek motoryzacyjnych m.in. Ford, Mercedes-Benz, MAN, Alexander Dennis, Mitsubishi Fuso w Polsce i Azji Południowo – Wschodniej. Od 2016 roku związany był z jednym z pierwszych producentów elektrycznych pojazdów ciężarowych w Europie – firmą Framo. Dostarczał pierwsze samochody elektryczne do Singapuru. W 2019 roku zorganizował pierwszy w historii polskiej motoryzacji pokaz 18-tonowej elektrycznej ciężarówki. Od września 2022 roku związany ze spółką Ekoenergetyka-Polska S.A., zajmując się rozwojem rynku e-truck. Obecnie jest pełnomocnikiem Zarządu do spraw sprzedaży skoncentrowanym na nowych segmentach sprzedaży. Posiada unikalne doświadczenie w zarządzaniu wielokulturowym zarówno w Europie Wschodniej i Środkowej, jak i w Azji Południowo-Wschodniej. Wychował się w Niemczech, mówi biegle po niemiecku i angielsku. Uczestniczy w pracach Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności oraz Charge-Up Europe.

Ekspert BGK

Posiada ponad 17 letnie doświadczenie w obszarze wdrażania i finansowania projektów infrastrukturalnych, w tym projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Od 2019 r. związany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jako ekspert z obszaru finansowania projektów infrastrukturalnych, w tym inwestycji z obszaru dostaw paliw alternatywnych (infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych oraz tankowania wodoru). Jego doświadczenie zawodowe obejmuje również ponad 11 letnią praktykę w rządowej oraz samorządowej administracji publicznej. Ponadto przez 3 lata zaangażowany był w doradztwo finansowe m.in. dla projektów hybrydowych, łączących środki UE z PPP.


Dyrektor ds. Elektromobilności i Zrównowazonego Rozwoju Volvo Trucks Polska.

Posiada wieloletnie doświadczenie w spółkach w sektorach transportowym, motoryzacyjnym i energetycznym, w których był odpowiedzialny za działalność związaną ze sprzedażą, społeczną odpowiedzialnością biznesu, komunikacją, marketingiem oraz zrównoważonym rozwojem.

Panel III – Elektromobilność a bezpieczeństwo.


st. bryg. mgr inż. w st. spocz. Tomasz Wiśniewski strażak z prawie 30 letnim doświadczeniem zawodowym w zakresie badania przyczyn powstawania pożarów. Absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Obecnie doktorant Politechniki Poznańskiej Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu oraz wykładowca akademicki. Biegły sądowy V kadencji w dziedzinie pożarnictwa przy Sądzie okręgowym w Poznaniu, Rzeczoznawca SITP w zakresie ustalania przyczyn pożarów, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Pożarowych oraz współzałożyciel Europen Network for Fire Investigation and Prevention. Autor ponad tysiąca ekspertyz z zakresu ustalania przyczyn zdarzeń pożarowych i wybuchowych wykonywanych na zlecenia organów procesowych i podmiotów ubezpieczeniowych. Posiada rekomendacje branży paliwowo-energetycznej w zakresie badań zdarzeń pożarowych w obiektach technologicznych. Badał zdarzenia w blokach energetycznych w Dolnej Odrze, Bełchatowie, Elblągu, Kozienicach, Bazy Orlen Jedlicze, Elektrociepłowni Karolin oraz w Jaworznie III o mocy 910 MW. Autor wielu publikacji z zakresu badania przyczyn pożarów. Członek komitetów organizacyjnych konferencji naukowo-technicznych z obszarów badania przyczyn pożarów oraz tematyki prewencyjnej. Zarządzał Ośrodkiem Certyfikacji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa jako Prezes Zarządu i Dyrektor. Działacz społeczny na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa, Szef Sztabu Głównego Wielkopolskiej Gwardii Honorowej Szlachty Wielkopolskiej. Obecnie Ekspert w Crawford Polska Sp. z o.o. Zapalony miłośnik kolarstwa i biegania. Współorganizator biegowych i triathlonowych imprez sportowych szczebla krajowego.


Dyrektor zarządzający projektem Ev Cameleon w firmie  SEHON Innovative Lackieranlagen GmbH . Założyciel grupy EV zrzeszających grono specjalistów i firm zajmujących się budowaniem świadomości w tworzeniu bezpiecznej infrastruktury warsztatowej w Polsce.


Absolwent Politechniki Gdańskiej kierunków elektrotechnika oraz energetyka. Ekspert elektromobilności w Polsce z ramienia Enel X Way. Autor wielu publikacji naukowych dotyczących elektrotechniki, w tym najlepszej publikacji „Nowoczesny system sterowania ATSE” w Polsce 2017 roku, gdzie został nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej. Prezes Zarządu Avitron Polska oraz Wiceprezes spółki norweskiej Avitron Norge i norweskiego oddziału KENO Energy. Członek organizacji NELFO odpowiadającej za norweskie bezpieczeństwo elektroenergetyczne oraz aktywny inspektor instalacji elektrycznych i sygnalizacji pożaru z norweskimi uprawnieniami DSB i DFB. Aktywnie projektuje oraz nadzoruje duże instalacje elektryczne, szczególnie instalacje stacji ładowania. Do tej pory nadzorował instalację ponad tysiąca stacji ładowania w Norwegii. W Polsce skupiony na wsparciu merytorycznym oraz rozwijaniu i promowaniu najbardziej efektywnych rozwiązań w e-mobilności.


Analityk danych wypadkowych samochodów, niezależny ekspert w likwidacji szkód komunikacyjnych, szkoleniowiec. Zgłębiający tematykę prawidłowego kosztorysowania, nowych technologii, a także aut elektrycznych i tematyki z nimi związanych. Obecnie związany ze Związkiem Rzemiosła Polskiego.

Scroll to Top